Tartalomjegyzék
Európai póthaj
Az európai póthaj a legjobb választás a hajhosszabbításhoz, hajdúsításhoz.
A póthajakat sokféle kategóriába lehet sorolni, attól függően, hogy milyen a hajszál szerkezetük, anyaguk, hogyan vannak feldolgozva stb. Az egyik ilyen jellemzője az, hogy honnan származik a póthaj.
Talán nem is gondolnánk, hogy ez bizony a minőségét is erőteljesen meghatározza, ami ahhoz, hogy a hajhosszabbítást követően frizuránk gyönyörű, tartós és természetes hatású legyen, rendkívüli fontossággal bír.
Az európai hajtipusra jellemző tulajdonságok:
Hajszál keresztmetszet
Az európai haj hajszál keresztmetszete (mikroszkóp alatt) ovális.
Szál vastagság
Az európai haj vékonyszálú, könnyen kezelhető, formázható, festhető.
Szín
Natúr, természetes állapotban a színe barna, világos barna vagy szőke,
Ezek azok a tulajdonságok melyek az európai hajakat a póthajak királynőjévé teszik, mert ezen jellemzők miatt ez a hajtipus lágy esésű, könnyen formázható és tartós úgy is, hogy a természetes kutikulája (a haj védőrétegéül szolgáló pikkelyes szerkezetű külső rétege) érintetlen.
Európai haj - de mégis, milyen országból?
Európa egy olyan földrész, ahol rengetegféle népcsoport él, ezért a hajszerkezetek is jelentősen eltérhetnek az egyes országokban.
Tulajdonképpen az európai emberek nagy részének nem is az “európai” hajra jellemző szerkezetű haja van. 🙂 A ténylegesen európai hajak általában nagyon drágák, egyrészt a minőségük miatt, másrészt azért, mert általánosságban az európai hajtípus sérülékenyebb, lassabban nő, ezért nehezebb beszerezni.
Az “európai haj” megnevezésnek egyébként nem feltétlenül van köze a haj származási helyének földrajzi elhelyezkedéshez:
Kaukázusi "európai" póthaj
Az eredeti kaukázusi származású európai haj a legjobb és a legdrágábban beszerezhető póthaj minőség. Vékony szálú, selymes, általában világos árnyalatú haj. Ára miatt meglehetősen ritka a piacon (már a nagykereskedelmi ára is többszöröse lehet más európai póthajak kiskereskedelmi áránál). Akkor érdemes ilyen póthajat venni ha a haj színe festés nélkül is megfelel a saját hajunk színéhez. Hátránya, hogy a vékony szálvastagság miatt a mindennapos vasalást, formázást nehezebben viseli mint a vastagabb szálú hajak és sok esetben még avilágos árnyalatoknak is nagy a vörös pigment tartalma.
"Orosz" európai haj
Érdekes módon az európai póthajak nagy része orosz származású – ami azért lehet megtévesztő, mivel Oroszország nagyobb része inkább Ázsiában található, ahol már jelentős eltérések mutatkozhatnak az európai hajszerkezethez képest. Így ezek esetében is fokozottan érvényes, hogy csakis első osztályú minőségűt szabad vásárolni mert ezek tartósak, vékony szálúak, könnyen kezelhetőek és festhetőek.
A 2020-as években beköszöntött orosz-ukrán konfliktus miatt az orosz hajak direkt beszerzése Európa irányában szinte lehetetlen, ezeket a kereskedelmi útvonalakat kiváltva a legtöbbször valamilyen ázsiai ország kereskedőin keresztül lehet elérni.
"Magyar" póthaj
A magyar nők számára logikusnak tűnhet, hogy magyarországi póthajat használjon, hiszen valószínűleg az állhat legközelebb az ő hajszerkezetéhez is. Ám a magyarok haja jellemzően vékony szálú, ezért könnyen töredezhet, és nem biztos, hogy elég erős. Ráadásul hazánkban nagy divat a hajfestés, ezért nehéz teljesen natúr, kezeletlen póthaj alapanyagot találni, márpedig mindenféle kezelés csak gyengíti a hajszálakat. Kivételt képeznek a gyerekhajak, ezek viszont meglehetősen drágák és sajnos nem mindig tartósak.
"Román" póthaj
A Romániából származó póthajak hasonló szerkezetűek, mint a magyaroké, de talán kevésbé gyakran festik, ezért könnyebb natúr alapanyagot találni onnan. Viszont a legtöbb esetben a szegényebb rétegek közül kerülnek ki a haj donorok és a nem megfelelő ápolás miatt előfordulhat, hogy a haj fertőzött, esetleg serkés.
"Angol", "olasz", "spanyol", "német" póthaj
A fejlettebb európai országokban nem igazán van szükség arra, hogy valaki a haját bocsássa áruba, ezért azok a hirdetések, amelyekben ilyen megnevezések szerepelnek, nagy valószínűséggel igazából indiai vagy ázsiai póthajakat takarnak, kivéve talán Spanyolország illetve Dél-Amerika korábbi spanyol gyarmati területeit, ahol elég nagy hagyománya van a hajak felvásárlásának és még mai napig foglalkoznak a hajak gyűjtésével.
Vigyázat, hamisítják!
Az európai haj témánál meg kell, hogy jegyezzük, hogy sajnos az “európai” póthaj megnevezés gyakran félrevezető lehet, mert a kialakult kereskedelmi gyakorlat olyan, hogy sok esetben a kutikula réteg savas lemaratásával mesterségesen vékonyított hajakat is európai hajnak árulják.
Nem szakavatott szemmel pedig igen nehéz megállapítani egy európaiként kínált póthajról, hogy az valóban az-e vagy csak egy vékonyított, hántolt kutikula nélküli haj ami sajnos nagyon rövid idő alatt elveszíti fényét, kezelhetetlen, töredezett és kócolódó lesz.
Hogyan lehet megállapítani, hogy MILYEN a póthaj minősége - Videó :
Összességében elmondható, hogy az európai haj akkor lehet alkalmas a hajhosszabbításra, ha szálirányos, még teljesen nyers, azaz semmiféle vegykezelés (pl. vékonyítás, kutikula eltávolítás, dauer) nem érte és megbízható forrásból származik. Ebből is látható, hogy a minőségi hajhosszabbítás és az ehhez szükséges megfelelő póthaj kiválasztása nem egyszerű feladat, és kell hozzá alaptudás és tapasztalat.
A Cri-Style Hajstúdióban kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy csakis a legjobb minőségű póthaj alapanyagokkal, kizárólag első osztályú, egy fejról származó póthajakkal dolgozzunk, hiszen számunkra a tökéletes tartós végeredmény, és ügyfeleink elégedettsége a legfontosabb.
A hajhosszabbítást, hajdúsítást bízd a Cri-Style Hajstúdióra!
A nálunk alkalmazott kíméletes hajhosszabbítási módszerekről itt olvashatsz:
KERESD A CRI-STYLE HAJSTÚDIÓT A
INSTAGRAM-ON ÉS A FACEBOOK-ON IS!
FAQ
Honnan tudhatom, hogy a póthaj vékonyított?
Tapasztalatlan szemnek szinte lehetetlen ennek megállapítása.
Pár mosás után a haj egészen más tapintású és fénytelen lesz, nehezebben fésülhető. A fenti videóban látsható a különbség egy jó és egy vékonyított haj között.
Mi a különbség az indiai és az európai hajak között?
Az európai hajak általában világosabb barnák és egy kicsit vékonyabb szálúak, de nagyon sok kifejezetten jó minőségű és vékony szálú indiai haj létezik. Ha a haj vékonyítás nélkül is puha és vékonyszálú, akkor sok esetben megközelíti az európai hajak minőségét.
Ennek ellenére sajnos az indiai hajak nagy része vasztagszálú és sokkal sötétebb mint az európai hajak
Hullámos, vastagszálú hajhoz is európai haj ajánlott?
Nem. Alapszabály, hogy ha lehet, olyan póthajat kell választani ami a saját hajhoz hasonló.
Vastagszálú hajhoz vastagszálú póthaj ajánlott, hullámoshoz hullámos, stb…, szóval vannak kivételek, nem mindig az európai haj jelenti a jó megoldást.